augmented-reality-artirilmis-gerceklik-yapi-projeleri-main
 

Proje Başlangıcı:

Kullanım amacından bağımsız olarak tüm yapı projeleri mimarların yapı konseptini teknik çizimlere dökmesiyle başlar. Bu teknik çizimler binanın tüm ölçülerini ve kullanılacak malzemeleri içermektedir. Ancak genellikle projenin müşterisi açısından bu çizimlerin pek bir anlamı olmamaktadır. Teknik çizimlerden anlam çıkaramamış olan müşteri ile yapılan değerlendirmelerin ardından, projenin hayata geçirilmesi sonrasında ortaya çıkacak yapının neye benzeyeceğinin herkes tarafından anlaşılabilir hale getirilebilmesi için bu çizimler ışığında 3 boyutlu modelleme yapılır. Modellemenin tamamlanmasının ardından yine müşteri ile değerlendirme süreci başlamaktadır. Bu süreç sırasında gösterilen 3 boyutlu modeller 2 boyutlu bilgisayar ekranı aracılığı ile sunulabildiği için yine 3 boyut hissi yakalanamamaktadır. Müşteri ile yapılan değerlendirmelerin sonucunda modelleme işlemi sonlandırılmakta ve projenin büyüklüğüne bağlı olarak proje maketinin üretilmesi için maket firmasına iletilmektedir. Bu sırada yapı projesinin hayata geçirilmeye başlanmıştır ve hemen hemen geri dönülemez yola girilmiştir.

 

Proje maketi çalışmaları istenilen detay ve maket büyüklüğüne bağlı olarak 1 ay ile 6 ay arasında sürmektedir. Maketin detay seviyesi maliyetini büyük ölçüde etkilediğinden genellikle düşük detay seviyeli maketler tercih edilmektedir. Bu sürenin ortalama bir proje düşük detaylı bir maket için 3 ay olduğunu varsayabiliriz. İşte bu 3 ay sonucunda ortaya çıkan ve genellikle projenin birçok detayını göstermekten yoksun maket, müşterinin gerçekten fikir yürütebileceği tek fırsattır. Müşteri makete baktığı anda projenin sonunda ortaya çıkacak yapı hakkında yorum yapabilmektedir. Ancak proje hayata geçirilmeye başlandığında artık bir çok şeyin değiştirilmesi mümkün olmamaktadır. Değiştirilmesinin mümkün olduğu durumlarda müşteri açısından bir çelişki oluşmaktadır. Müşteri ya yeni bir maket ürettirmek zorunda kalmakta ya da projenin sonunda ortaya çıkacak yapıyı temsil etmeyen bir maketle projesinin sunumunu yapmaktadır. 1. ihtimal maliyet sebebiyle tercih edilmemektedir ve genellikle müşteri 2. durumla baş başa kalmaktadır.

Augmented reality yani artırılmış gerçeklik tam olarak bu sorunu çözmeye çok güçlü bir alternatif olarak ortaya çıkmaktadır. Projenin 3 boyutlu modeli hazırlandıktan sonra fiziksel bir maket üretmek yerine artırılmış gerçeklik kullanılarak yapının neredeyse tüm detayları incelenebilmektedir. Bu işlem tamamen bilgisayar ortamında olduğundan gerçeğe çok yakın modeller maketin üretim süresinden çok daha kısa bir zamanda müşteriye sunulabilmektedir. Artırılmış gerçeklik ortamında yapının son halini net olarak görebilen müşteri, normal bir durumda göremeyeceği problemleri önceden görerek proje sonucundan emin olarak projeyi başlatabilmektedir.

Proje Tanıtımı

Mimari Maket

Arrow
Arrow
Shadow
Slider
 

Bu aşamada artık proje başlatılmış ve satış ve pazarlama dönemine girilmiştir. Artırılmış gerçekliğin fark yarattığı aşama tam burasıdır. Artırılmış gerçeklik, sadece ışık açıp kapama kabiliyetine sahip düşük detay seviyeli standart bir maket üzerinde tanıtım yapmak yerine, sanal gerçeklik gözlükleri kullanılarak tüm boş dairelerin gösterilebildiği projenin hemen hemen tüm detaylarını içeren canlı bir model ile proje ile ilgilenen müşterilere kaliteli ve şık bir sunum yapma imkanı sağlamaktadır. Artırılmış gerçeklik ile hazırlanmış olan modellerde yapılabilecekler açısından neredeyse sınır yoktur. Arabaların hareket ettiği insanları yürüdüğü, güneşin doğup battığı bir maket örnek verilebilir. Bu şekilde yapılacak bir tanıtım hem müşteri üzerinde daha büyük bir etki oluşturmakta ve rakip firmalardan bir adım öne geçmenizi sağlamaktadır.

 
 
 
 

Artırılmış gerçekliğin yapı projelerinde kullanımı maketin yerini almasıyla sınırlı değildir. Hemen hemen tüm konut projelerinde ilk dairelerin inşaatı bitmesiyle birlikte örnek daireler hazırlanmaktadır. Bu işlemin normal şartlarda tüm daire tiplerine göre yapılması gerekse bile maliyetler yüzünden genelde tek bir örnek daire hazırlanması ile yetinilmektedir. Bu işlem hem iç tasarım maliyetleri getirmekte hem de ilk dairelerin hazır olmasının beklenmesi gerektiğinden müşterilere yapılacak sunumu geciktirmektedir. Ancak sanal gerçeklik yani Virtual Reality kullanılarak bu daireler projenin en başında hazırlanabilmektedir. Tüm modeller sanal ortamda olduğu için fiziksel bir daireye, iç tasarıma ve mobilyaya ihtiyaç duyulmamaktadır. Sanal gerçeklik gözlükleri ile müşteri sanal ortama geçirilmekte ve sanki gerçek bir örnek dairedeymiş gibi daireleri inceleyebilmektedir. Yazılım ortamındaki modeller proje sahibi tarafından istenildiği zaman güncellenebildiğinden bu yöntem istenildiği zaman değişikliğe de müsaade etmektedir.

augmented-reality-artirilmis-gerceklik-yapi-projeleri-main
 
 
 
 
 
Arrow
Arrow
Shadow
Slider
 

Artırılmış gerçekliğin bir diğer katkısı da kat planları konusundadır. Normal bir tanıtım sırasında değişik daire tiplerine ait kat planları için ya basit çizimler ya da basit maketler kullanılmaktadır. Ancak çizimler normal bir müşteri açısından pek bir şey ifade etmemekte ve maketin detay seviyesi de etkileyici olmanın çok altında kalmaktadır. Bu sorunlar yine artırılmış gerçeklik kullanılarak çözülebilmektedir. Proje ile ilgilenen kişilere duvar boylarından yerdeki parkelere, balkondaki çiçekten duvardaki tabloya kadar tüm detayları gerçeğe çok yakın bir şekilde içeren bir modelle sunum yapmak çok daha tatmin edici ve etkileyici olmaktadır.

 
 
 

Yukarıda bahsi geçen tüm katkıların yanında artırılmış gerçekliğin en önceli avantajı tüm bu tanıtım unsurlarının taşınabilir olmasıdır. Standart bir maketi yada örnek daireyi bir AVM'ye götüremez konut fuarlarında projenizi sergileyemezsiniz. Artırılmış gerçeklik kullanıldığı durumda ise istenildiği zaman istenildiği yerde proje tanıtımının yapılması mümkündür.

Bütün bu avantajları kendi projenizde kullanmak ve firmanızı bir adım öne çıkarmak isterseniz ücretsiz gösterim için bu formu doldurmanız yeterlidir. Firmamızdan bir ekip en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir.