Otomotiv sektörü dünya çapında büyük pazar payına sahip ve dolayısıyla yüksek rekabet içeren bir sektördür. Otomotiv firmaları pazarlama yönteminde kendilerini bir adım öne geçirebilmek için büyük yatırımlar yapmaktadırlar. Bu yatırımcılardan biri FERRARI dir. FERRARI son geliştirdiği artırılmış gerçeklik (Augmented Reality) ürünü ile satış sırasında müşterilerine araçlarını özelleştirme ve sonuçlarını 3 boyutlu olarak karşılarında görme fırsatı vermektedir. Bu sayede müşteriler model, renk ve aksesuar seçimi yaptıktan sonra araçlarının son halini görerek satın alabilmektedirler.

 
 
 

Artırılmış gerçeklik (Augmented Reality) dünyasının gücünü kullanmak için girişimde bulunan bir diğer firma da FIAT'tır. Henüz prototip aşamasında olan yazılım sayesinde müşteriler aracını gerçek dünya ortamında görecek ve opsiyonları değiştirerek araçlarını özelleştirebileceklerdir.

 
 
 

Artırılmış gerçeklik otomotiv sektöründe sadece satış için düşünülmemektedir. HYUNDAI firması 2015 yılında sadece 1 modeli için çıkardığı uygulaması ile kullanıcılarına artırılmış gerçeklik içeren kullanım kılavuzu sunmaktadır. Bu uygulama motor bakımından lastik değişimine kadar araç ile ilgili tüm kullanıcı işlemlerini bu uygulama sayesinde 3 boyutlu olarak kullanıcıya aktarabilmektedir.

 
 
 

Mevcut durumda otomobil galerisine giden bir alıcı o anda galeride mevcut olan modelleri ancak fiziksel olarak görebilmekte, orada bulunmayan modeller için ise broşürdeki veya bilgisayar ekranındaki fotoğrafla yetinmek zorunda kalmaktadır. Arabasını özel bir renk yaptırmak ya da iç döşemeyi değiştirmek istediğinde aklındaki sonuç ile fabrikadan gelecek sonucun aynı olup olmayacağını bilememektedir. Ancak artırılmış gerçeklik ile zenginleştirilmiş bir uygulama ile müşteriye satış sırasında tüm özelleştirmelerden sonra aracın son hali gösterilebilmekte ve bu sayede müşterinin parasını ödediği ürünün eline geldiği zaman tam olarak istediği gibi olması garanti edilebilmektedir. Ayrıca bu tür bir uygulama her markanın her modelini elinde bulunduramayan satıcıların, müşterilerine daha fazla ürün sunabilmelerini sağlayacaktır.

Bütün bu avantajları kendi firmanızda kullanmak ve firmanızı bir adım öne çıkarmak isterseniz ücretsiz gösterim için bu formu doldurmanız yeterlidir. Firmamızdan bir ekip en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir.